اطلاعات عمومی

مشخصات سلفون استرچ PVC چیست ؟

 مشخصات سلفون استرچ PVC چیست ؟

ابتدا به مشخصات سلفون استرچ PVC چیست ؟ خواهیم پرداخت.

سلفون استرچ PVC که با اسم علمی Cellophane stretch شناخته می‌شود یکی‌از پر کاربرد ترین تولیدات مورد استفاد‌ه در صنعت های بسته بندی میباشد.

علت به کارگیری بسیار زیاد این فرآورده امکان استرچ و توان کشسانی و انعطاف پذیری بالای آن میباشد. این خصوصیت‌ منحصربه‌فرد، قابلیت و امکان استفاده گسترده از این تولیدات نایلونی را در صنعت بسته‌بندی و  دیگر صنایع مهیا کرده است.
حال نگاهی به مواد اولیه برای به کارگیری در تولید ، ویژگی ها سلفون ها و کاربرد ها خوا‌هیم انداخت و مزایای به کارگیری از آنها را برای شما ذکر خوا‌هیم کرد.

ضخامت و عرض سلفون استرچ پلی اتیلن

قطعا یکی‌از مهم‌ترین مشخصاتی که در طول خرید سلفون استرچ بایستی به آن دقت نمائید ضخامت و عرض سلفون میباشد.
انواع سلفون استرچ PVC ؛  ثابت رپ (Sabet wrap)  ، رپید رپ(Rapid Wrap)   و سان رپ  (San wrap) در ضخامت های 37 تا 150  gauge در جهان ساخته می شوند که‌این ضخامت ها بر حسب میلی متر در بین 0.007 تا 0.038 میلی متر خواهند بود.
در کشور‌ایران و در بیشتر کشورها، ضخامت سلفون نایلونی بر حسب میکرون ذکر میگردد که در بین 7 میکرون تا 38 میکرون خواهد بود.

در حالتی که ضخامت های مختلفی در بازار خرید وجود دارد، ولی یکی‌از پرفروش‌ترین آنها سلفون استرچ ضخامت 10 میکرون هست که کاربردهای زیادی در صنعت دارد.

عرض رول سلفون از 5 سانتی متر تا نیم متر میباشد. که معمولا سلفون دارای عرض استاندارد 10، 20 و 50 سانتی متری در بازار کشور فروش بیشتری دارد.

 

کاربرد انواع نایلون استرچ PVC

 

بعد از فهمیدن مشخصات سلفون استرچ PVC  به سراغ کاربرد انواع نایلون استرچ   PVC می رویم.

انواع نایلون استرچ  PVC را میتوان با لحاظ خصوصیات کمی و کیفی آنها که در قسمت‌های گذشته اشاره کردیم در کاربردهای مختلفی  به کارگیری کرد.
دقت داشته باشید که مشخصاتی مانند قابلیت و امکان انعطاف پذیری ، کشش طولی و عرضی بالا ، ضد بخار بودن، شفافیت بالا ، چسبندگی بالا، نرم بودن سلفون ، مقاومت در مقابل پاره‌گی، توان تخلیه بارهای الکتریکی، ضمن خصوصیات مهمی مانند عرض و یا ضخامت سلفون روی کاربرد آن بسیار تاثیر گذار می باشد . برای همین در طول خرید بایستی به‌این خصوصیات توجه داشته باشید.

به صورت خلاصه میتوان کاربرد اصلی نایلون استرچ را در صنعت بسته بندی مواد غذایی، صنعت ساخت و تولید قطعات ساختمانی ، در مغازه ها و بقیه صنعت های تولیدی و بسته‌بندی دانست و خریدار با توجه به نیاز می تواند از انواع نایلون استرچ PVC ؛ ثابت رپ (Sabet wrap)  ، رپید رپ(Rapid Wrap)   و سان رپ  (San wrap)در سایز‌های متفاوت خریداری و به کارگیری نماید.

باتوجه به توسعه و گسترش فروش اینترنتی انواع تولیدات ، محصولات و کسب و کار آنلاین، بیشتر خرده فروشان و فروشندگان اینترنتی برای تمیز و دست نخورده بودن کالا و همچنین زیبایی و جلوه آن ها از سلفون استرچ برای بسته‌بندی به کارگیری می‌نمایند.

سلفون‌های استرچ

سلفون‌های استرچ با ضخامت بهتر توان کشش طولی و عرضی بالایی داشته و در مقابل ضربه و کشش مقاومت بیشتری دارند. البته قیمت بالتریی هم خواهند داشت

هر چقدر ضخامت نایلون استرچ بیشتر باشد ، محکم تر بوده و در مقابل کشش و خراشیدگی مقاومت بیشتری دارد ؛ بنابراین در اسباب  کشی وسایل منزل نیز کاربرد فراوان دارد.

انواع سلفون استرچ مو جودشامل سلفون‌ عرض 10، 20 و 50 سانتی میباشد.

 

با دقت به طرق مختلفی که برای به کارگیری این مواد نایلونی برای بسته بندی کالاها وجود دارد نگاهی به شیو‌ه های به کار گیری از سلفون خواهیم انداخت.

شیوه‌های به کارگیری سلفون استرچ

سه شیوه دستی، نیمه دستی و خودکار برای به کارگیری سلفون وجود دارد.

در شیو‌ه به کارگیری دستی، مرکز  رول سلفون استرچ در  دو طرف کشید‌ه شد‌ه است و میتوان آن را با دست گرفت و محصول مد نظر را به راحتی باندینگ و کامل بسته بندی نمود.
ممکن است در حین بسته بندی کالا با به کارگیری شیو‌ه دستی و یا نیمه دستی فرآیند ساد‌ه ای در رول سلفون به کار رود که منجر ارتقاء اصطکاک و کشید‌ه شدن و یا استرچ بیشتر سلفون گردد؛ تا تولیدات خوب بتوانند با دست بسته بندی و باندینگ شوند.

در‌این شیوه برش سلفون استرچ به صورت خودکار می شود.

در شیو‌ه خودکار مکانیزم‌های خاصی برای بسته بندی اتوماتیک محصولات به کارگیری میگردد که قادر است ترکیبی از روش به کار گیری در بسته‌بندی نیمه دستی باشد.
می بایست دقت کرد که برای بسته بندی خودکار محصول نیاز به امکانات خاصی میباشد که معمولا در خط تولید و بسته بندی مغاز‌ه ها و کارگا‌ه های بزرگ به کار گیری میگردند و در مغاز‌ه های کوچک و کاربردهای معمولی استفاده از آنها الزامی نیست.

مزایای به کارگیری سلفون استرچ PVC

صنعت بسته‌بندی، دقت بسیار فراوانی در حفظ کیفیت محصولات دارد. به خاطر اهمیت به کارگیری سلفون استرچ در بیشتر این صنایع ما در‌این قسمت به ذکر مزایای به کار گیری از آن می پردازیم.

 

مزایای به کار گیری سلفون استرچ PVC :

 • ضد بخار بودن
 • شفافیت بالا
 • چسبندگی بالا
 • کشش طولی و عرضی بالا
 • نرم بودن سلفون
 • ارتقاء پایداری محصولات و پکیج‌ ها با تولید یک واحد ترکیب شد‌ه
 • ارتقا راندمان حمل و نقل
 • محافظت خوب از تولیدات در انبار
 • مراقبت از کالاها در مقابل گرد و خاک
 • حفظ از کالاها در مقابل رطوبت
 • ارتقاء مقاومت در مقابل ضربه
 • نگهداری بهترتولیدات در مقابل نور ماوراء بنفش
 • ارتقاء طول ماندگاری محصولات و به ویژه مواد غذایی

 

سایت ثابت رپ (Sabet wrap) عرضه کننده انواع سلفون های با کیفیت و پیشرو در این صنعت گردآورنده مطلب ( مشخصات سلفون استرچ PVC چیست ؟ ) می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *