آموزش

سلفون صنعتی و انواع آن

همه چیز در مورد سلفون صنعتی

وقتی حرف از سلفون می شود، ذهن ما سمت نایلون های کشی و شفافی می رود که بیشتر اوقات برای بسته بندی مواد غذایی و مصرف روزانه از آن استفاده می کنیم. اما حقیقت این است که سلفون، علاوه بر کاربری خانگی، برای استفاده در صنایع مختلف نیز بسیار مفید است. از این رو  می توان، سلفون های صنعتی را هم با توجه به کاربرد فراوان و گسترده ای که دارند به صورت جداگانه تعریف نمود.

در حالت کلی مواد اولیه ای که برای تهیه و تولید سلفون ها مورد استفاده قرار می گیرد، از نوع پلی پروپیلن و مواد سلولوزی است. طی پالایش و تغیییرات مختلفی که در تولید سلفون ها انجام می شود، سلفون صنعتی جهت استفاده برای کاربری های متفاوت و ابزار متنوع بدست می آیند.

اگر بخواهیم در مورد سلفون های بسته بندی صنعتی توضیحاتی بیان کنیم، لازم است بدانیم که سلفون های صنعتی متنوعی در بازار تهیه و تولید می شود.

 

 انواع سلفون

تقسیم بندی انواع سلفون های صنعتی به صورت کلی                           

سلفونهایی که برای استفاده در صنایع مختلف تولید می شوند، از دید کلی به دو دسته سلفون های صنعتی ترس یا سلفون ترسبافون و سلفون های صنعتی استرچ تقسیم می شوند.

 • سلفون استرچ

خاصیت کشسانی و کششی که در این سلفون ها وجود دارد، علت نام گذاری سلفون های استرچ است. پرمصرف ترین نوع سلفونی که در صنایع مختلف می توان از آن نام برد، سلفون های استرچ صنعتی هستند.

 • سلفون ترس

سلفون هایی که در شکل ظاهری خود حالت کشسانی و چسبندگی ندارند، معمولاً با نام سلفون ترسبافون یا سلفون ترس شناخته می شوند.

با توجه به اینکه گستره فعالیت هر صنعت و تولیدی می تواند متنوع باشد، تولید سلفون های مختلف استرچ و ترس هم متناسب با مقصد مورد استفاده می تواند به دسته بندی های مختلفی تبدیل شود. در ادامه از مطلب ثابت رپ در مورد تقسیم های متفاوت سلفون های ترس و سلفون استرچ مطالب بیشتری ارائه می کنیم.

 

انواع سلفون های استرچ صنعتی

سلفون های استرچ که مناسب بسته بندی مواد غذایی و خوراکی می باشند، در دسته سلفون استرچ غذایی قرار می گیرند. سلفون صنعتی استرچ غذایی از این جهت مناسب استفاده و نگهداری مواد خوراکی می باشد که جنس تولیدی و مواد اولیه آن از مواد سالم و نو هستند.

سلفون استرچ غذایی برای بسته بندی در صنایعی که نیاز به تازه ماندن غذا دارند، مورد استفاده قرار می گیرد. هر صنعت غذایی که در کار  تولید، تهیه و توزیع مواد غذایی اصلی می باشد، می تواند از بسته بندی سلفون‌های استرچ به جهت عدم نفوذ گرد و غبار، رطوبت، انواع میکروب و حشرات و … استفاده کند. سلفون استرچ غذایی جهت بسته بندی بهتر، ماندگاری بیشتر، حفظ تازگی و سلامت غذاهایی مثل مرغ، ماهی، گوشت، قارچ، میوه، سبزی ها و مشابه اینها بسیار مفید می باشد.

نوع دیگری از تولید سلفون استرچ به جهت استفاده از پلی اتیلن در مواد اولیه و اصلی اش، با نام سلفون استرچ پالت است. در کنار قابلیت فوق العاده کشسانی در سلفون استرچ پالت، شفافیت و میزان بالای چسبندگی هم به مزیت آن در استفاده اضافه می شود.

از سلفون استرچ پالت در صنایع مختلف تولیدی و قطعاتی می توان جهت نگهداری، بسته بندی بهتر، حمل و نقل با کیفیت و همینطور کاهش هزینه ها و رسیدن به بازدهی بسیار بالا، بهره برد.

کارخانه های تولیدی و کارگاههای صنعتی مثل قطعه سازی ها، ماشین  سازی ها، تولید و توزیع صنایع ساختمانی مثل سرامیک، کاغذ دیواری، انواع مبلمان و سایر ابزار بزرگ و حجیم از سلفون صنعتی استرچ پالت برای بسته بندی و جا به جایی ایمن استفاده می کنند.

هر صنعتی می تواند سلفون های مورد استفاده خود جهت بهره بری های متنوع را در کیفیت های مختلف تهیه کند. طبیعی است که سلفون مورد استفاده برای ابزار سنگین و مقاوم، دارای استحکام و مقاومت بسیار عالی، قابیلت کشسانی زیاد و همینطور مقاوم در برابر دمای بالا و سوراخ شدن باشند.

 

 

دسته بندی های مختلف سلفون ترس

معمولا سفلون های ترس را از این جهت که بر پیه مواد اولیه پلی پروپیلن هستند، سلفون های opp هم می‌گویند. از این جهت سلفون های ترس یا سلفون های opp را می توان با توجه به هدفی که قرار  است مورد استفاده قرار گیرد، به سه نوع و شکل متفاوت تولید می کنند.

 • سلفونهای صنعتی صدفی

نام صدفی این سلفون به جهت رنگ و ظاهر آن است. سلفون صدفی که بسیار پرکاربرد هم هست، می تواند در صنایع مختلف از آن استفاده شود، دارای رنگ شیری و سفید صدفی می باشد. استفاده از سلفون های صدفی، جهت بسته بندی و نگهداری از محصولات و مواد غذایی خاصی که باید در یک محیط سرد و خنک باشند، مفید است. انواع بستنی، نمک و مواد غذایی نیمه منجمد را می توان در سلفون های صدفی نگهداری و بسته بندی نمود.

 • سلفون های شفاف صنعتی

ماده اولیه ساخت سلفون صنعتی، همان پلی پروپیلن اولیه و پایه است. بنابراین، چون هیچ ماده افزودنی در تولید و ساخت سلفون شفاف وجود ندارد، نام این سلفون را شفاف می گویند. قابلیت مهم و کاربردی که در سلفون شفاف وجود دارد و به راحتی از ظاهر آن هم مشخص است، شفافیت بالا و کیفیت بسیار مطلوب آن می باشد.

 • سلفون متالایز

وقتی پودر آلومینیوم، به ماده اولیه سلفون های opp که همان پلی پروپیلن است اضافه شود، نوع سومی از سلفون صنعتی ترس  حاصل می شود که سلفون متالایز نامیده می شود. متالایز بودن نام سلفون به براق و ظاهر فلزی بودن این سلفون برمی گردد. استفاده از پودر آلومینیوم در تولید سلفون متالایز، رنگ زیبا و جذاب نقره‌ای را برای آن بوجود می آورد. برای بسته بندی و پوشش محافظ در صنایع مختلف و خاص، می توان از سلفون متالایز بهره برد.

 

 

فواید بسته بندی با سلفون های شفاف در صنایع مختلف

هر صنعت و تولیدی که می خواهد شکل ظاهری و بخش اصلی محصولاتش در یک بسته بندی، به راحتی توسط خریدار قابل مشاهده باشد، می تواند از سلفون شفاف در صنعت مورد نظر بهره مند شود. علاوه بر این تهیه و خرید سلفون شفاف برای برخی صنایع، به جهت قیمت مناسب و مقرون به صرفه بودنش، موجب کاهش هزینه ها و بهبود در آمد هم می شود.

 • صنایع مختلف غذایی و کارخانه های مختلف تولیدی مثل ماکارونی، انواع حبوبات، قند و شکر، برنج، تولید و تهیه کیک، کلوچه، بیسکویت ها، صنایع غذایی ادویه، آجیل و خشکبار می توانند برای جذب مشتری بهتر و فروش بیشتر از سلفون شفاف استفاده کنند. این دسته از مواد غذایی همراه با بسته بندی شفاف سلفونی، در صورتی که در معرض نور مستقیم هم قرار بگیرند، فاسد و خراب نمی شوند.
 • صنعت پوشاک و لباس هم می تواند مورد بعدی جهت استفاده و کاربرد گسترده برای سلفون های شفاف و صنعتی باشد.
 • صنایعی که در کار تولید و توزیع انواع گل و گیاه می باشند، به دلیل دیده شدن و نمایش زیبایی های گل، می توانند از سلفون شفاف استفاده کنند.

 

 

کاربری های مختلف استفاده از سلفون  متالایز

در تولید سلفون متالایز، چون یک لایه جدید اضافه می شود، در استحکام، کیفیت و ضخامت شرایط بهتری دارد. بنابراین در صنایع متنوعی که محصولات تولیدی شان ممکن است در برابر نور خورشید و آفتاب خراب یا فاسد شوند، استفاده از سلفون متالایز بهترین پیشنهاد جهت بسته بندی و نگهداری سالم می باشد.

صنایع تولیدی مواد غذایی و خوراکی های خوشمزه ای مثل چیپس، پفک و امثال این ها نمونه بارز و مهم جهت بهره گیری از سلفون صنعتی متالایز در کسب وکارشان می باشند. یک لایه براق و پوشش نازک فلزی که در سلفون متالایز وجود دارد، مانع عبور نور از محصولات بسته بندی شده می شود. به همین خاطر مدت زمان مصرف و به عبارتی تاریخ انقضای این کالا ها افزایش می یابد.

 

سلفون صنعتی شیرینگ

در صنایع مختلفی که می شناسیم، برخی از مواد غذایی و خوراکی در بطری های متنوع نگهداری می شوند. در تولید سلفون ها هم برای حمل بهتر و جا به جایی راحت تر این بطری ها به صورت دسته بندی شده و چندتایی باهم، اقدام به تولید سلفون های شیرینگ کرده اند.

بارزترین مثال و کالایی که می توانیم جهت به کارگیری سلفون شیرینگ مناسب مشاهده کنیم، انواع نوشابه و آب معدنی است. چند بطری نوشابه یا آب معدنی با استفاده از سلفون شیرینگ محصور می شود و در مرحله بعد، شکل ظاهری سلفون با قرارگرفتن در حرارت و دمای بالا، تغییر می کند. به دور کل بسته مورد نظر جمع می شود. بسته بندی نهایی بطری های نوشابه و آب معدنی بسیار مقاوم و مستحکم خواهند بود. برای حمل و نقل راحت تر، مشکلی ایجاد نمی شود.

 

 سلفون های کاربردی

ویژگی های مهم و کاربردی سلفون های ترس

 • قابلیت چاپ پذیری

هر صنعتی که می خواد از سلفون ترس برای بسته بندی محصولاتش استفاده کند، به راحتی می تواند از قابلیت چاپ روی سلفون ها بهره مند شود. جهت تبلیغ صنعت تولیدی خود، فروش بهتر، معرفی دقیقتر و در نهایت کاهش هزینه ها به جهت قیمت ارزان و مناسب سلفون های ترس، می توانید طرح دلخواه خود را در مدل و رنگ مورد نظر برای چاپ روی سلفون سفارش دهید.

 • قابلیت دوخت

برخی از صنایع برای بسیته بندی اجناس و کالای خود نیاز به شکل دیگری از سلفون دارند. در واقع اگر لایه های سلفون هایی که برای بسته بندی و نگهداری استفاده شود، در دو یا چند طرف روی هم دوخت شود، به تمام قابلیتهای مهم و کاربردی استفاده از سلفون افزوده می شود. سلفون های ترس در کنار تمام مزیتهایی که دارند، قابلیت دوخت با ماشین و دستگاههای مختلف دوخت را دارند.

 

 

 • لمینت گذاری

گاهی لازم است تا یک لایه جدید به لایه فعلی سلفونی که داریم اضافه کنیم تا مقاوم تر و ضخیم تر شود. همین قابلیت افزودن یک یا چند لایه به لایه های قبلی در تولید سلفون را ویژگی لمینت گذاری انواع سلفون های ترس می نامند. اگر در یک صنعت خاص مثل صنایعی که در کار تولید و توزیع ابزار، قطعات و دستگاههای بزرگ و سنگین هستند، نیاز به سلفون های مقاوم تر جهت بسته بندی بهتر باشد، می توان از قابلییت لمینت گذاری جهت تولید یک سلفون با استحکام و دوام بیشتر بهره برد.

 

 

شکل های مختلف سلفون های صنعتی موجود در بازار     

 • سلفون رولی یا فیلم سلفون

اولین و مهمترین شکل ظاهری سلفون های مختلف که در بازار برای استفاده صنایع مختلف تولیید می شود، مدل رولی یا فیلمی سلفون می باشد. سلفون های استرچ معمولا بیشتر در قالب سلفون های رولی و  در اندازه های متنوع با تووجه به میزان کاربرد تولید می شوند. در صنایع کوچکتر ممکن است خریید سلفون رولی 100 متری و در صنعت دیگری خرید و تهیه سلفون رولی 1000 متری، سلفون 5000 متری و … مورد استفاده قرار گیرد.

علاوه بر این، ضخامت سلفون های تولید شده می تواند باز هم با توجه به کاربردی که خواهد داشت، متفاوت باشد. برخی سلفون ها نازک تر و بقیه ضخیم تر باشند.سلفونهای صنعتی رولی را می توان برای کارگاه‌های تولیدی نان فانتزی، کارگاه تولید لباس، کیف، کفش و … سفارش داد.

 • سلفون صنعتی بزرگ و ضخیم

گاهی به نام سلفون های خیاری هم شناخته می شود، می تواند جهت بسته بندی حجم بیشتری از محصولات همراه با کاهش هزینه و اطمینان از نگهداری مورد استفاده قرار گیرند.

 • سلفون کیسه ای لب چسب دار

نوع دیگری از سلفون های قابل تولید می باشند. بیشترین کاربرد این نوع سلفون، مربوط به کاور cd و dvd می باشد. درب این سلفون کیسه ای با استفاده از چسبی که به نوار بالایی آن آغشته است، بسته می شود.

 • سلفون زیپ کیپ

سلفون زیپ کیپ هم نوع دیگری از سلفون های موجود در بازار می باشد که برای بسته بندی بهتر و ایمن تر از زیپ کیپ استفاده می شود.

 • سلفون رگال دار

شکل جالب توجه دیگر سلفون های تولید شده و موجود در بازار برای مصرف مشتریان مختلف، سلفون رگال دار می باشد. این نوع سلفون ها برای آویزان کردن محصولات داخل بسته مورد استفاده قرار می گیرند. سلفون رگال دار به این صورت است که یک سوراخ جهت آویزان شدن جنس یا کالای مورد نظر در بالای بسته بندی دارد.

 

سخن پایانی

کسانی که صاحبان کسب و  کار و صنایع مختلف هستند، جهت بسته بندی بهتر، نگهداری ایمن، با استحکام و پوشش بسیار مقاوم از انواع سلفون های صنعتی موجود بهره مند شوند. از طرفی قیمت انواع سلفون تولید شده توسط شرکت ها و کارخانه های تولیدی نایلو  و سلفون بسیار مناسب و مقرون به صرفه است. به همین دلیل علاوه بر حفظ زیبایی و شکل ظاهری همه محصولات، جهت کاهش هزینه های تولیدی این صنایع استفاده از سلفون صنعتی مثل سلفون ترس، سلفون استرچ و سلفون شیرینگ می تواند بهترین انتخاب باشد.

برای خرید سلفون از ثابت رپ وارد سایت این مجموعه شوید و با کارشناسان ارتباط برقرار کنید. انواع سلفون صنعتی در این مجموعه با کیفیت بالا و قیمت مناسب موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *