آموزش

انواع سلفون پرکاربرد را بشناسید!

آشنايي با پركاربرد ترين انواع سلفون

از آنجایی که سلفون جهت بسته بندی مواد غذایی و مواد غیر غذایی مورد استفاده قرار  می گیرد، می تواند به شکل های مختلفی تولید شود. در واقع می توان گفت، با توجه به کاربردهای سلفون، انواع بسیار زیادی از آن هم برای  شرایط و اهداف مختلف در بازار موجود  است. در ادامه با ثابت رپ همراه باشید تا شما را با انواع سلفون آشنا کنیم.

 

انواع سلفون های محتلف

دسته بندی کلی سلفون ها

اگر بخواهیم در حالت کلی انواع سلفون را نام ببریم، می توانیم هر کدام از سلفون های تولیدشده را در نهایت در دو دسته سلفون های ترس (ترسبافون) و سلفون های استرچ (کششی)، قرار داد.

 

 • سلفون ترسبافون ( ترس)

سلفون هایی که شکل ظاهری آنها حالت کشسانی  یا کششی  ندارند و به طور کاملتر، حالت چسبندگی ندارند را سلفون ترس می گویند.

از آنجایی که خاصیت کشسانی و چسبندگی در سلفون های ترسبافون وجود ندارد، برای اینکه در بسته بندی‌ها، جهت حفظ و نگهداری مواد مختلف به خوبی عمل کنند، نیاز هست تا به وسیله دستگاه‌های دوخت به هم وصل شوند.

کاربرد سلفون ترس

از سلفون های ترس برای بسته بندی، نگهداری و حفاظت از مواد خوراکی استفاده می شود. علاوه بر این اگر در شرایطی نیاز باشد تا مواد مختلف شامل خوراکی یا غیر خوراکی، در بسته بندی با استحکام و دوام بالا جهت فروش، پخش،حمل و نقل و جابه جایی مورد استفاده قرار گیرند، به کارگیری سلفون ترس می تواند مفید و اثربخش باشد.

 

سه گونه مختلف سلفون ترس

سلفون های ترس به جهت کیفیت، استحکام و مقاومت خود به سه نوع OPP، BOPP و CPP تقسیم می شوند که در ادامه به معرفی هر کدام می پردازیم.

  سلفون ترس از نوع OPP

سلفون های او پی پی ترس که به صورت خلاصه با نام سلفون opp شناخته شده هستند، بر پایه ماده اصلی به نام پلی پروپیلن تولید می شوند.

Opp در حقیقت مخفف دو کلمه Orient Polypropylene می باشد.  سلفون های opp، یک ورقه یا فیلم نازک پلاستیکی دارای استحکام و مقاومت بالا از جنس پلی پروپیلن می باشد.

سلفون ترس از نوع bopp

مده اصلی تولید سلفون های بی او پی پی هم از جنس پلی پروپیلن می باشد اما چون در دوطرف آن از این مده استفاده می شود، نسبت به سلفون opp دارای استحکام، ضخامت و مقاومت بالاتری می باشد.

کلمه های Biaxally Orient Polyproplene، شکل کاملتر عبارت BOPP به کاربرده شده در سلفون های ترس bopp می باشند که به معنای پلی پروپیلن دوطرفه  هست. در واقع می توان گفت سلفون bopp ترس، حالت ارتقا یافته و بهتر سلفون opp می باشد.

 

معروف ترین  کاربرد سلفون های BOPP

 • اگر اهل خوراکی هایی مثل چیپس، پفک و مشابه اینها باشید، حتماً دقت کرده اید که بسته بندی این نوع خوراکی ها کمی متفاوت از بقیه می باشد.
  • روی بسته های چیپس و پفک معمولاً با چاپ رنگ، نام، نوشته یا طرح مخصوص یک برند تولید کننده آن متمایز می شود. بسته بندی چیپس و پفک را که باز می کنیم، شاهد لایه نقره‌ای رنگ داخل آن بسته خواهیم بود.
  • این نوع بسته بندی خاص که در چیپس و پفک می بینیم، مهمترین و بیشترین کاربرد سلفون های ترس bopp می باشد.
 • قهوه هم از آن دسته خوراکی هایی هست که برای بسته بندی آن، سلفون های bopp بهترین گزینه است.

برخی از اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی هم برای بسته بندی از سلفون ترسبافون bopp بهره می گیرند.

 • گران ترین و شیک ترین سلفونی که برای بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد، معمولاً با نام سلفون مات شناخته می شود. سلفون مات از سلفون BOPP ساخته می شود و با توجه به رنگ خاص و مات که می تواند به خود بگیرد، باعث جذابیت و زیبایی بیشتر محصول بسته بندی می شود .

 

 

مزیت استفاده از سلفون bopp ترس

حتماً برای شما هم پیش آمده است که وارد فروشگاه مواد غذایی شده باشید و با دیدن قفسه خوراکی های مخصوص چیپس، پفک، کرانچی، پفیلا و سایر فرآورده های حجیم که در معرض نور مستقیم خورشید یا آفتاب قرار گرفته اند، متعجب شده اید.

از این رو، با توجه به قرارگرفتن در معرض نور مستقیم، احتمال فاسد شدن این خوراکی ها را می دهید و در نتیجه نسبت به خریدشان امتناع می کنید.

اما جالب است بدانید، نوع بسته بندی مخصوصی که برای چیپس و پفک و سایر خوراکی های مشابه از این خانواده استفاده می شود، از نوع bopp است.

بسته بندی سلفونی بی او پی پی و دو طرفه یعنی یک طرف چاپی و طرف دوم نقره ای هست. همین ویژگی از سلفون bopp ترس، موجب جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی داخل بسته بندی می شود. بنابراین با آگاهی از این موضوع، با  خیال راحت تری می توانید این خوراکی های خوشمزه را تهیه کنید.

 

سلفون ترس از نوع CPP

سی پی پی مخفف عبارت Cast Polypropylene  و دارای ماده اولیه پلی پروپیلن می باشد.

سلفون ترس cpp رنگ شفافی دارد و در بیشتر مواقع به سطوح یا لایه های دیگر اضافه یا به عبارتی لمینت می شود.

لمینت شدن سلفون cpp با یک لایه دیگر، موجب می شود تا سطح مقاومت، استحکام  و سایر قابلیت های آن سلفون افزایش پیدا کند.

کاربرد سلفون CPP

 • برای بسته بندی لوازم تحریر، لوازم خانگی کوچک و برخی مواد غذایی می توان از سلفون ترس cpp استفاده کرد.
 • سلفون های cpp ترسبافون، برای بسته بندی ابزار کشاورزی و صنعتی کاربرد دارد.

 

تفاوت سلفون opp و cpp

تمایز و تفاوت مشهودی که در انواع سلفون ها opp ترس و سلفون cpp دیده می شود، به جهت لطافت و نرمی این دو سلفون می باشد.

سلفون سی پی پی، نسبت به سلفون ترس opp، دارای نرمی و لطافت بیشتری هست.

 

انواع مختلف تولید سلفون های ترس opp

سلفون های ترس که بر پایه پلی پروپیلن تولید می شوند را به طور خلاصه سلفون های opp می گوییم.

با توجه به مواد اولیه یا سایر مواد افزودنی که در تهیه و تولید سلفون های opp استفاده می شود، می توان آنها را در سه دسته سلفون های صدفی، سلفونهای شفاف و متالایز تولید  کرد.

 

 

 • سلفونهای صدفی

از آنجایی که رنگ و ظاهر این دسته از سلفون ها، همان رنگ شیری خاص یا صدفی هست، نام سلفون صدفی را برای آن انتخاب کرده اند.

جهت بسته بندی و نگهداری  از محصولات و مواد غذایی خاصی که باید در یک محیط سرد و خنک باشند، استفاده از سلفون های صدفی توصیه می شود.

سلفونهای صدفی را به عنوان یک دسته مهم و بسیار پرکاربرد از سلفونهای opp می توان نام برد.

 

بیشترین کاربرد سلفونهای صدفی

 • برای بسته بندی و نگهداری  مواد غذایی نیمه منجمد، انواع بستنی و نمک از  انواع سلفون ها صدفی استفاده می شود.

 

 • سلفون های شفاف

از این جهت که در ساخت و تولید سلفون شفاف هیچ ماده افزودنی استفاده نشده است، نام سلفون شفاف را به آن داده اند. در حقیقت سلفون های opp که در حالت اولیه و پایه خود هستند، همان مفهوم و معنای سلفون شفاف را تداعی میکنند.

از اسم سلفون شفاف هم مشخص است که ویژگی مهم شفاف و وضوح بالا در آن وجود دارد.

کیفیت مواد اولیه ای که در تولید و ساخت سلفون های شفاف به کاربرده می شود، به قدری بالاست که میزان شفافیت سلفون های خروجی، از درجه مطلوبی برخوردار است.

 

 

    مزیت استفاده از سلفون های شفاف

 • از آنجایی که سلفون های شفاف دارای کیفیت مطلوبی از نظر سلامت، بهداشت و مواد اولیه می باشند، برای بسته بندی و نگهداری مواد خوراکی و غذایی مورد استفاده قرار می گیرند.
 • هر محصولی که در سلفون شفاف بسته بندی می شود، چون به راحتی قابل مشاهده و دیدن هست، حق انتخاب بهتر و آسان تری را به خریدار یا مشتری می دهد. همین گزینه می تواند از مزیت های استفاده از سلفون شفاف جهت بسته بندی مواد غذایی مختلف هم باشد.
 • از طرف دیگر، چون در ساخت و تولید سلفون شفاف هیچ ماده جدیدی اضافه نمی شود، از نظر قیمت نسبت به سایر حالت های سلفون های opp، مناسب تر و مقرون به صرفه تر است.
 • بسیاری از افراد یا گروههایی که کسب و کار کوچک و تازه ای برای خود راه اندازی کرده اند، می توانند جهت بسته بندی بهتر، فروش بیشتر و جذابیت ظاهری محصولات خود از سلفون شفاف استفاده کنند.
 • گروهی از محصولات و مواد غذایی هستند که اگر در معرض نور مستقیم خورشید یا افتاب واقع شوند، آسیب نمی بینند و خراب نمی شوند. بنابراین برای بسته بندی این نوع از کالاها، به کارگیری سلفون شفاف می تواند گزینه مفیدی باشد.

 

 

  بیشترین کاربردهای سلفون شفاف

 • خیلی از مواد غذایی و خوراکی مثل انواع حبوبات، ماکارونی ها، کیک، کلوچه، انواع بیسکویت،ادویه، آجیل و خشکبار را می توان در سلفون های شفاف بسته بندی نمود.
 • بسته بندی انواع برنج، قند و شکر هم با استفاده از سلفون های شفاف انجام می شود.
 • لباسها هم گزینه مهم دیگری هستند. برای جلب توجه مشتری و خریدار می توانید از بسته بندی سلفونی شفاف برای محافظت و نگهداری از آنها بهره مند شوید. شما می توانید انواع سلفون ها را از ثابت رپ تهیه نمایید.

 

 

 • سلفون متالایز

وقتی که به ماده اولیه سلفون های opp که همان پلی پروپیلن هست، پودر آلومینیوم اضافه شود، محصولی که حاصل می شود،  سلفون متالایز نام دارد.

اسم سلفون متالایز که می آید یعنی پوششی از جنس یک فلز دارد. در سلفون متالایز هم استفاده از پودر آلومینیوم باعث ایجاد رنگ نقره ای براق و زیبا در این محصول می شود.

در حقیقت یکی دیگر از حالتهای تولید شده و پرکاربرد سلفون های opp، سلفون متالایز می باشد که می توان از آن به صورت وسیع و گسترده جهت بسته بندی و پوشش محافظ در صنایع مختلف بهره برد.

مزیت استفاده از سلفون متالایز

 • در مقایسه با سایر سلفون های opp که معرفی شد، سلفون متالایز دارای کیفیت مطلوب تر و ضخامت بیشتری می باشد.
 • هر محصولی که ممکن است با قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید و آفتاب فاسد شود، با بسته بندی سلفونی از نوع متالایز، از فاسد شدن آن جلوگیری می شود.
 • همین خاصیت عدم عبور نور از محصولات بسته بندی شده با سلفون متالایز باعث می شود تا دارای تاریخ مصرف بیشتری شوند.

     کاربردهای سلفون متالایز

 • تمام کاربردهایی که در مورد سلفون های bopp گفته شد، در مورد سلفون های متالایز نیز صادق است. انواع سلفون ها را از مجموعه های معتبر خریداری کنید.

 

ویژگی ها و مزیت های سلفون opp

 • سلفون های او پی پی، دارای مقاومت بالا و مطلوب نسبت به فشارهایی که به آنها وارد می شود، هستند.
 • در ادامه همین مقاومت و قابلیت اثرگذار، دارای انعطاف پذیری بالایی هم می باشند.
 • محصولات غذایی و خوراکی که از سلفون های opp در بسته بندی شان استفاده می شود، از نفوذ و ورود هر گونه عامل مزاحم و آلوده مثل گردو غبار، حشرات و انواع میکروب ها در امان خواهند بود.
 • یک قابلیت و مزیت مهم دیگری که در سلفون های ترس opp وجود داارد، این است که می توان یک لایه یاا سطح دیگر را هم به آن اضافه کرد. در حقیقت به این ویژگی، همان خاصیت لمینت پذیری گفته می شود.
 • قابلیت مهم لمینت پذیری باعث می شود تا بتوان سلفون های چند لایه تولید کرد. از این رو سلفون های تولید شده دارای ضخامت، استحکام و مقاومت بالاتر و بیشتری می شوند. برای مثال و برای تولید یک سلفون ضخیم تر و مستحکم تر می توان روی یک لایه سلفون cpp، لایه ای از سلفون opp افزود.
  • سلفون های دولایه opp را می توانید برای بسته بندی ظروف یکبار مصرف به کار گیرید.
 • یکی دیگر از مزیت های قابل توجه سلفون های opp این است که قابلیت چاپ بر روی آنها وجود دارد. به راحتی می توانید برای تبلیغ بهتر و فروش بیشتر محصولات خود هر طرح و ایده خاصی که در نظر دارید، برای چاپ روی سلفون های ترس opp ، سفارش دهید.

 

 

بیشترین کاربری سلفون های OPP، BOPP و CPP

 • به صورت کلی می توان گفت که سلفون های opp را می توان برای بسته بندی و نگهداری انواع مختلف محصولات استفاده کرد.
 • جهت نگهداری مواد غذایی و خوراکی کاربرد دارد.
 • علاوه بر این سلفون های opp، جهت بسته بندی، حمل و نقل و محافظت بهتر وسایل جانبی موبایل، لوازم مختلف الکتریکی، لوازم آرایشی، بهداشتی، شوینده ها، مواد دارویی، لوازم تحریر، دخانیات و سایر تجهیزات غیر خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

قابلیت چاپ برای سلفون های opp

برای محصولات خود وقتی از یک سلفون opp استفاده می کنید تا از آنها در برابر رطوبت، گردوغبار، انواع آلودگی، حرارت، حشرات و موارد مزاحم دیگر محافظت کنید، در واقع با یک تیر دو نشان می زنید.

شما می توانید در کنار بسته بندی محصولات خود، از  قابلیت چاپ بر روی سلفون او پی پی هم به نفع خود استفاده کنید تا نام، نشان و برند مخصوص شما برای معرفی و نمایش به مشتری پیاده شود.

قابلیت چاپ روی سلفون های OPP، این امکان را برای  شما فراهم می کند تا از یک تا 12 رنگ فول اچ دی (FULL HD) برای طرح و ایده چاپی خود استفاده کنید.

برای چاپ، از روشها و دستگاههای مختلف مثل فلسکو و هلیوگراور می توان استفاده کرد.

کیفیت و انعطاف پذیری هر چاپ معمولاً به جنس مواد و رنگهایی که استفاده می شود، ارتباط دارد. هرچقدر کیفیت چاپ بیشتر و مطلوب تر باشد، مسلماً قیمت بیشتری هم برای آن پرداخت می شود.

با توجه به ارزان تر بودن و سرعت بالای چاپ فلکسو، تقاضای بیشتری برای استفاده و مصرف برای آن وجود دارد.

استفاده از دستگاه هلیوگراور برای چاپ روی محصولات سلفونی به جهت کیفیت بالای آن، گرانتر است.

 

 • سلفون های استرچ

سلفونهای استرچ یا کششی را می توان از نوع بسیار پرمصرف انواع سلفون نام برد.

سلفون های استرچ را از این جهت که خاصیت کشسانی و کششی دارند، به این نام معرفی می کنند.

انواع سلفون های استرچ

سلفون های استرچ یا کششی معمولا به دو صورت سلفون استرچ غذایی و سلفون استرچ پالت وجود دارند.

سلفون استرچ غذایی

از مود اولیه نو و سالم تولید می  شود. به همین دلیل برای بسته بندی محصولات در صنایع غذایی و خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد.

سلفون استرچ پالت

ماده اصلی تولید سلفون استرچ پالت، پلی اتیلن می باشد که علاوه بر شفافیت و چسبندگی بالا، دارای خاصیت کشسانی بسیار بالا می باشد.

 

 

مزیت و بیشترین کاربرد سلفون های استرچ غذایی

 • مهمترین و عمده ترین صنایع تولیدی جهت استفاده و مصرف سلفون های استرچ، صنایع غذایی و خوراکی هستند.
 • از آنجایی که سلفون های استرچ مانعی برای عبور گردوغبار، هوا و اکسیژن به داخل مواد بسته بندی هستند، جهت طراوت، ماندگاری بیشتر و تازه ماندن مواد غذایی مثل مرغ، گوشت، ماهی، قارچ، میوه و انواع سبزی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

مزیت و بیشترین کاربرد سلفون های استرچ پالت

 • در صنایع مختلف تولیدی و قطعاتی می توان از سلفون استرچ پالت جهت بسته بندی، نگهداری بهتر، حمل و نقل مطلوب و در نتیجه دریافت بازدهی بسیار بالا، بهره برد.
 • صنایعی مثل ماشین سازی ها، قطعه سازها، تولیدات قطعات ساختمانی مثل کاغذ دیواری، سرامیک، مبلمان و بسیاری دیگر می توانند از سلفون استرچ پالت استفاده کنند.
 • سلفون های استرچ می توانند با توجه به درخواست و نیاز مصرف کننده، در لایه های بیشتری تولید شوند. از این جهت به کیفیت، مقاومت و استحکام این سلفون افزوده می شود.

 

 

 • سلفون های شیرینگ

کلمه شیرینگ به مفهوم دسته بندی و چندتایی بر می گردد. برای بسته بندی مجموعه از مواد غذایی که در بطری ها هستند، مثل نوشابه و آب معدنی از سلفون های شیرینگ استفاده می شود.

نحوه کار سلفون های شیرینگ به این صورت هست که سلفون در محدوده بسته قرار می گیرد و با استفاده از حرارت، در نهایت دور آن بسته یا پک خیلی سریع جمع می شود.

 

 تولید انواع سلفون

شکل بازاری و قابل تحویل سلفون های متنوع برای مشتریان

 • سلفونهای مختلف از نوع opp و غیر از آن را می توان به شکل رول های متنوع در سایز، ضخامت و وزن برای مصرف تولید کرد .

برای مثال شما می توانید با توجه به میزان کاربری که از سلفون انتظار دارید، اقدام به خرید سلفون رولی 1000 متری با قیمت مناسب، خرید سلفون 100 متری با کیفیت در ضخامت مختلف و یا اندازه های متمایز دیگر کنید.

 • سلفون های رولی در ضخامتهای مختلف از 6 میکرون تا 40 میکرون تولید می شوند. هر صنعتی با توجه به نیاز و مصرف خودش، اقدام به تهیه سلفون های رولی با ضخامت دلخواه می کند.
 • به همین خاطر نمی توان گفت همه صنایع از یک ضخامت واحد و اندازه مشترک سلفون رولی استفاده کنند.
 • سلفونهای رولی را می توان برای کارگاههای تولیدی نان فانتزی، کارگاه تولید لباس، کیف، کفش و … سفارش داد.
 • پاکت های بسته بندی، شکل دیگر قابل تحویل سلفون ها به مشتری یا خریدار برای مصرف و بسته بندی محصولاتش می باشد.
  • سلفون های opp به واسطه دوخت توسط ابزار مخصوص، تبدیل به پاکت های بسته بندی می شوند. استفاده از سلفون هایی که به شکل پاکت هستند، بسته بندی ها را راحت و جذاب تر می نماید. همین موضوع می تواند اثر مثبتی در فروش بهتر و جلب اطمینان بیشتر مشتری داشته باشد.
 • سلفون کیسه ای لب چسب دار، نوع دیگری از سلفون های قابل تولید می باشند. بیشترین کاربرد این نوع سلفون، مربوط به کاور cd و dvd می باشد. درب این سلفون کیسه ای با استفاده از چسبی که به نوار بالایی آن آغشته است، بسته می شود.
 • سلفون زیپ کیپ هم نوع دیگری از سلفون های موجود در بازار می باشد که برای بسته بندی بهتر و ایمن تر از زیپ کیپ استفاده می شود.
 • شکل جالب توجه دیگر سلفون های تولید شده و موجود در بازار برای مصرف مشتریان مختلف، سلفون رگال دار می باشد. این نوع سلفون ها برای آویزان کردن محصولات داخل بسته مورد استفاده قرار می گیرند. سلفون رگال دار به این صورت است که یک سوراخ جهت آویزان شدن جنس یا کالای مورد نظر در بالای بسته بندی دارد.

 

 

سخن پایانی

با توجه به انواع سلفون که در این مقاله معرفی شد، می توانیم به این نتیجه برسیم که برای کسانی که دغدغه نگهداری و سالم ماندن مواد غذایی را دارند، استفاده از سلفون ها از هر نوعی که بیشترین کاربری برای آنها دارد، می تواند بسیار مفید باشد. انواع سلفون را می توانید از مجموعه معتبر ثابت رپ تهیه نمایید.

افراد و صنایعی که برای تولیدات خود نیاز به یک بسته بندی مستحکم، با دوام و کیفیت مطلوب دارند تا سلامت و ایمنی محصولاتشان محفوظ بماند، بهتر است هم به جهت مقرون به صرفه بودن قیمت سلفون، هم از لحاظ زیبایی ظاهری و دوام از سلفون های مختلف بهره مند شوند.

بنابراین استفاده و خرید انواع سلفون با قیمت مناسب، برای اکثر صنایع بسیار کاربردی و مفید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *